Jakubský ples 
Jakubský ples 
  Hlavní stránka  

  

 
 

 OPRAVY CHRÁMU 

 

 KONTAKTY 

 

 BOHOSLUŽBY 

 

 AKTUALITY 

 

 FARNÍ ZPRAVODAJ 

 
 FOTOGALERIE   
 SVÁTOSTI A MODLITBY   
 DĚKANSTVÍ BRNĚNSKÉ   
 ODKAZY   

Prohledat WWW.SVATYJAKUBBRNO.WZ.CZ  

 

   

      Historie       O svatém Jakubovi       Prohlídka kostela       O farnosti      Aktivity

Aktuální ohlášky

Nedělní texty

Liturgie hodin

Jakubský ples

Prohlídka věže

Jakubský ples 2009 - malé ohlédnutí

  
Dudák„Tak a máme po plese.“ - to je věta, kterou možná v různých významech můžeme v tyto dny slýchat. Z úst účastníků může vyjadřovat postesknutí nad tím, že ten příjemně prožitý večer s přáteli, hudbou, tancem, možná i nečekaným programem je pryč a už zase nezbývá nic jiného než se těšit na ten další … ale zase až za rok. Z úst organizátorů může znít jako výraz úlevy z ukončení téměř tří měsíčního maratónu příprav, organizování, koordinování, vymýšlení, shánění, přemlouvání, jednání, nacvičování atd. A tento pocit úlevy je jistě tím větší, čím více měl dotyčný či dotyčná na starosti, za co zodpovídal. Nechci tím ale vzbudit falešnou představu, že by tato úleva měla vyjadřovat nechuť s přiložením ruky k dílu. Právě naopak.

Letošním osmým ročníkem jsme načali pomyslnou druhou sedmiletou periodu plesů. Možná že právě toto číslo plnosti bylo takovým malým předělem i v organizaci Jakubských plesů. Přípravy a vlastní průběh provázelo několik zajímavých změn a příjemných zjištění. Již o hlavní režijní team byl velký zájem - celkem 13 mladých se podílelo na vzniku všeho toto, co jste mohli prožít. Když k tomu připočtu další, kteří byli zodpovědní za oblasti jako propagace, výzdoba, občerstvení, tombola atd., tanečníky a celý výkonný team se všemi pomocníky, tak dojdu k číslu cca 50 mladých, kteří byli v den plesu připraveni udělat vše proto, abyste se tam cítili dobře. V klidném a pohodovém duchu letos probíhaly vlastně veškeré přípravy - ty dlouhodobější, ale i ty bezprostřední. Jistě za to patří dík všem!
  Pokusem byl i letošní výběr stylu, který snad poprvé nebyl ztvárněním určitého historického období, ale v podstatě současnou kulturou konkrétní země. Myslím, alespoň z ohlasů, které se k nám dostaly, že to byl pokus úspěšný. Jsem přesvědčen, že úspěchy sklízeli i letošní moderátoři, kteří v podobě Veroniky a Lukáše otevřeli velký potenciál dalších možných moderátorských dvojic jejich vrstevníků. Přes počáteční trému, kterou si ostatně prožily všechny předchozí moderátorské dvojice úplně stejně, odvedli skvělý výkon! Pochvalu dle mých informací sklízela i kapela, která snad jako první v historii Jakubských plesů pochopila, že „u nás“ je prostě poptávka i po klasice, jakou je polka a valčík. Doufám, že tedy budete souhlasit, když již teď vám oznámím, že jsme s ní dohodli rezervaci i na příští ročník.
 Snad jediným problémem neustále zůstávají finance. Možná namítnete, kde ne? Nicméně realitou je, že pokud chceme (a to chceme) zachovat úroveň plesů minimálně tak jak je, budou výdaje vždy v šesti-místných číslech. Jen pro informaci: kapela, veškerá technika a pronájem sálu vyjdou na cca 50tisíc Kč. A to je řekněme jen asi třetina - tedy mimo vše co jakkoliv souvisí s programem. Tedy veškeré poplatky, honoráře, pronájmy kostýmů a inventáře, občerstvení v programu, výzdoba, tisk atd. I když jsme letos oproti honosnému loňskému rokoku šetřili, přesto určitá finanční potřeba tu opět byla. Pokud tedy nechceme zdražovat vstupné, musíme stále hledat nové zdroje. Chci tedy tímto malým postesknutím především vyjádřit naději, že se mezi vámi účastníky či obecně čtenáři najdou takoví, kteří nám již třeba dopředu přijdou přislíbit tuto formu pomoci pro příští rok.
 Ale abychom jen nevzpomínali na ty obecné záležitosti, pojďte se ještě jednou společně se mnou ohlédnout za programem letošního plesu. Jsem přesvědčen, že když se zeptám, v jakém to bylo letos duchu, jistě nikdo nebude váhat a bez přemýšlení řekne: „No přece Skotsko“. S podtitulem plesu, který vám měl, při bližším seznámení s programem na krásně vyzdobených stolech, více napovědět, to již bude asi horší. Zajisté připomenu: „Krajem dudáků a zlatavé whisky“. Tímto „krajem“ vás provázel ostřílený Skot Luck Boardman a zvídavá reportérka Veronika Jonášová v podobě moderátorů celého večera Lukáše Moravce a Veroniky Synkové. Jako účastníky zájezdu za poznáním krás a kultury Skotska vám nejprve nabídli skotské lahůdky v podobě sladkého moučníku a pravé whisky i s poutavým krátkým seznámením s různými druhy a výrobou tohoto lahodného moku. Během večera byla také možnost zajít si do foyer degustovat další uvedené druhy či si nějaký i přímo obstarat. Po tomto posilnění jste měli možnost shlédnout jedinečné vystoupení dudácké kapely s 5 dudáky a 4 bubeníky! Následně pak předvedení dvou typických skotských tanců s možností naučení se jednoho z nich. Během tomboly se moderátoři nemohli shodnout na tom, kdo bude dál losovat. Vyřešili to opět „po Skotsku“ - přetahováním s lanem. No a samozřejmě nesmělo chybět překvapení po půlnoci - silácké vystoupení s ohýbáním železných prutů, rozbíjením kamene či „vynášení v zubech“ zvoleného dobrovolníka. Samozřejmě tradičně nechyběla úvodní a závěrečná skotská plesová choreografie v provedení 20-ti mladých z nás organizátorů v typických skotských kostýmech – byl tedy k vidění kilt, sporran, bílé podkolenky atd. V úvodu byla choreografie opět umocněna audiovizuálními efekty, dudákem a strhující projekcí. Tedy taková, abyste po jejím prožití už neměli nejmenších pochyb, v jakém stylu ples bude. Věřím, že se nám to letos opět podařilo ….
 Závěrem mi tedy dovolte vám všem ještě jednou poděkovat, že Jakubským plesům zachováváte přízeň a že se v příštím roce na jeho již devátém ročníku všichni opět potkáme. Tuto přízeň se mi organizátoři vám budeme snažit vyjádřit tím, že dáme dohromady další skvělý večer v lákavém stylu. A pokud si budete chtít nejen na letošní ročník zavzpomínat u fotografií či videoklipů, určitě nezapomeňte navštívit webové stránky plesu vedené pod Jakubskou farností na adrese: http://www.svatyjakubbrno.wz.cz/ples.php .

      Jiří Messner

  
06. 04. 2009 - 09:33, Kategorie: Aktuality, Ostatní
  
Mobilní verze webu