Jakubský ples 
Jakubský ples 
  Hlavní stránka  

  

 
 

 OPRAVY CHRÁMU 

 

 KONTAKTY 

 

 BOHOSLUŽBY 

 

 AKTUALITY 

 

 FARNÍ ZPRAVODAJ 

 
 FOTOGALERIE   
 SVÁTOSTI A MODLITBY   
 DĚKANSTVÍ BRNĚNSKÉ   
 ODKAZY   

Prohledat WWW.SVATYJAKUBBRNO.WZ.CZ  

 

   

      Historie       O svatém Jakubovi       Prohlídka kostela       O farnosti      Aktivity

Aktuální ohlášky

Nedělní texty

Liturgie hodin

Jakubský ples

Prohlídka věže

Jakubský ples 2010 - jaký byl?

  

Možná právě s touto otázku na vás - účastníky - letos „útočili“ ti, kteří na něm nebyli a byli zvědaví, co se dělo. Dovolte tedy i mně zde na úvod představit si na chvíli takovou situaci a z pozice režie plesu také trošku zavzpomínat, jaký ten letošní, v pořadí již IX. reprezentační Jakubský ples, vlastně byl.

Věřím, že každého, kdo neměl ani tušení o letošním stylu, jistě překvapil již ve vchodu do KD Rubín pár, který kontroloval vstupenky a byl při tom oblečen orientálně. Tuto představu mohl jistě doplnit i předávaný dárek - vonné tyčinky a pak bezesporu velký arabský stan, který zabíral téměř třetinu prostoru předsálí. Kdo v tuto chvíli zvědavě do stanu nakoukl, mohl si svoji představu o tom, co ho tento večer čeká, utvrdit i pohledem na připravené vodní dýmky či arabskou kávu - oboje k dispozici po celý večer. Takže když ho následně v šatně i u přípitku obsloužili opět mladí v arabských kostýmech, sedl si ke stolu s orientální výzdobou a pročetl program, bylo vše jasné. Jakby také ne, když mottem plesu bylo: „Noc z tisíce příběhů“.

Že se tedy opravdu bude jednat o představení arabské - přesněji - perské kultury formou tajemných příběhů Tisíce a jedné noci odehrávajících se v dávné minulosti, přišla na úvod v potemnělém sále v pěkné scénické choreografii vyzpívat, na pozadí zapadajícího Slunce do putující karavany velbloudů, samotná Šeherezáda. Spolu s vycházejícím Měsícem následně přicházelo celkem 18 tanečníků a tanečnic v krásných arabských kostýmech s plamínky v rukou, aby pod hvězdnou oblohou v nočním oparu před sultánovým palácem předvedli velmi zdařilou úvodní plesovou choreografii. Mimochodem o jejím úspěchu svědčí jednak váš dlouhý potlesk, jednak hodně kladných ohlasů a do třetice také repríza, která byla vyžádána organizátory plesu Vysokoškolského katolického hnutí asi za 14 dní po našem plese jako půlnoční překvapení opět s velkým aplausem a kladnými ohlasy.

Jakmile tanečníci dotancovali, stalo se něco, co si troufám říci, nikdo nečekal. Na pódiu se objevuje sultán v doprovodu vezíra a kat s veškerou výbavou. Z druhé strany sálu přivádí za zvuku bubnů dva vojáci spoutanou Šeherezádu. Snad si mnozí v té chvíli řekli, že by poprava? Po té, co vezír přečetl rozsudek, bylo jasno. Nikdo asi ale nečekal, že se kat opravdu chopí své práce a nebýt důvtipu Šeherezády s hlavou již na špalku, tak by asi kata v rozmachu sekyry sultán jen tak nezarazil. Chytrost Šeherezády a zvědavost sultána však umožnila, že se spolu mohli formou náznaku příběhů vrhnout do moderování. Hned v úvodu po děkování sponzorům a přivítání všech vyzvali otce děkana P. Václava Slouka, aby ples oficiálně zahájil. Věřím, že jeho „na oko“ obavy z horké arabské půdy ve smyslu duchovním, následný program brzy rozptýlil. Rádi jsme také vyhověli přání dvou předních zástupců KDU-ČSL Davidu Mackovi a Danielu Rychnovskému, aby vás krátce pozdravili a popřáli mnoho krásných zážitků.

A těch zážitků nabízel program dost a dost. V první části večera to bylo stylové arabské občerstvení - jak ho popsali moderátoři: „jemné medovo-ořechové pohlazení a čaj dle tajné arabské receptury“. Hodinu poté mezi nás zavítal fakír, který spolu se svojí partnerkou předvedli orientální tanec se šavlemi, meditaci na fakírském loži, sekání ovoce na břiše partnerky, chůzi po střepech s dobrovolnicí a tanec s hadem. Velký zájem vzbudila i nabídka si hada pohladit či si ho dát kolem krku a vyfotit se s ním nejprve v sále hned po vystoupení a pak ještě nějaký čas v arabském stanu v předsálí. Za další hodinu následovala ukázka typického perského tance v podání šesti tanečnic profesionálního souboru orientálních tanců. Hodinu před půlnocí na všechny netrpělivě čekal prodej tomboly a přímé výhry. Přesně o půlnoci pak losování hlavních cen tomboly a hlavní ceny plesu. O malé přerušení losování se postarala samotná Šeherezáda, která prý v odlehlé části paláce našla lampu na olej. Když jí sultán vysvětlil, že je to Aladinova lampa, chtěla ji hned vyzkoušet. Ginovi se však z lampy nechtělo, tak se jen strašně zasmál. Přívětivější však byl k jednomu odvážlivci z účastníků, který sice nevyvolal Gina jako takového, ale pravého kapalného … A jako vždy nesmí chybět ani ta popůlnoční „třešnička na dortu“, kterou letos bylo strhující vystoupení fakírského dua s ohňovou show. Mohli jsme tak být svědky opalování těla, polykání ohně, tance s ohněm či chrlení ohně. Rozloučili jsme se s vámi tradičně závěrečnou stylovou plesovou choreografií.

Ještě jednou bych se v této chvíli chtěl pomyslně připojit k děkování moderátorů. Všem vám, co jste jakýmkoliv způsobem přispěli k přípravám či vlastnímu průběhu plesu. Záměrně nechci vyjmenovávat, abych na někoho nezapomněl, ale opravdu velký dík všem - jistě každý znáte svůj osobní přínos či pomoc. Mimo to přece jen ještě zvlášť děkuji všem cca 55 mým spoluorganizátorům ve všech 3 teamech (režijním, zodpovědných a výkonném) a všem sponzorům - velmi si vážíme pomoci formou darů do tomboly a letos i zvlášť té pomoci finanční! A pak také díky kapele BAFFF!BAND, která vám umožnila si skvěle zatančit!

Chtěl bych ještě reagovat na jednu drobnou připomínku, že kromě chlebíčků nebylo žádné jiné cukroví. Mojí odpovědí je: ano je to tak, nebylo, protože nikdo žádné nedonesl, i když jsme o to předem prosili. Věřím tedy, že v příštím roce se nám společně i tuto drobnost podaří napravit.

Abych předešel různé výklady či neúplné informace, chtěl bych i touto formou sdělit, že na hodnotícím teamu jsem veřejně oznámil svoji ochotu postavit se do čela příprav i dalšího X. ročníku plesu, ale že to bude v této službě koordinátora naposledy a že tedy pokud chceme, aby proběhly i další ročníky, je třeba, aby se našel můj vhodný nástupce, který zcela dobrovolně a svobodně tuto zodpovědnost po mě převezme. Prosím tedy i o vaše modlitby, aby toto dobré dílo mohlo trvat i nadále!

Závěrem bych vás všechny již nyní rád pozval na další - jubilejní - X. reprezentační Jakubský ples, který proběhne v sobotu 29. ledna 2011 opět v KD Rubín. Těším se na něm na setkání s vámi a pevně věřím, že vám zde budu moci přestavit svého pokračovatele ….
Nezapomeňte také sledovat stránky plesu, kde jsou již fotkyvideoklip.

Jiří Messner
koordinátor Jakubského plesu

  
07. 06. 2010 - 13:17, Kategorie: Aktuality, Ostatní
  
Mobilní verze webu