Aktuality 
Aktuality 
  Hlavní stránka  

  

 
 

 OPRAVY CHRÁMU 

 

 KONTAKTY 

 

 BOHOSLUŽBY 

 

 AKTUALITY 

 

 FARNÍ ZPRAVODAJ 

 
 FOTOGALERIE   
 SVÁTOSTI A MODLITBY   
 DĚKANSTVÍ BRNĚNSKÉ   
 ODKAZY   

Prohledat WWW.SVATYJAKUBBRNO.WZ.CZ  

 

   

      Historie       O svatém Jakubovi       Prohlídka kostela       O farnosti      Aktivity

Aktuální ohlášky

Nedělní texty

Liturgie hodin

Jakubský ples

Prohlídka věže

Jakubský ples 2004

  

Jsou dvě hodiny ráno, neděle 22. února. V Kulturním domě Rubín v Brně Žabovřeskách právě mladí odtancovali závěrečnou plesovou choreografii, moderátoři všem poděkovali a kapela F-BOX dohrála poslední tóny závěrečné taneční skladby. Tím skončil III. reprezentační Jakubský ples. Lidé pomalu opouštějí sál, berou si zpět věci odložené v šatně a odebírají se k domovu. Ale i přes tu pozdní noční hodinu je vidět, že odcházejí spokojení, plni zážitků a dojmů, na které asi hned tak nezapomenou.

Je možné zaslechnout, jak si připomínají vystoupení Cirkusu Humberto hodinu po půlnoci: „Ti klauni byli skvělí“, „Jak se ta holka může takto ohnout, vždyť je to proti všem lékařským teoriím?“, „Žonglovat s hořícími loučemi, to není jen tak!“ … Přišlo jich celkem 8 v čele s principálem zvát vídeňské obyvatele na své představení. Dva z nich: žongléř s kužely, kruhy a hořícími loučemi a akrobatka s obručemi či jako hadí žena přijeli coby praví potomci – pravnoučata zakladatele slavného Cirkusu Humberto.

Stačí přivřít oči a živě se ještě začne vybavovat zvuk fanfár a nečekaný příjezd císařského páru na začátku losování hlavních cen tomboly o půlnoci. Fascinující byl okamžik poté, co moderátoři oznámili: „…já vás poprosím, abyste vzdali tu nejvyšší poctu, neboť právě na náš Jakubský ples přichází Jeho veličenstvo rakouský císař a uherský král František Josef I. se svojí chotí Její výsostí císařovnou Alžbětou Bavorskou, zvanou Sissi.“ U většiny účastníků to vedlo k tomu, že povstali a při příchodu jim začali tleskat. Po krátkém rozhovoru byli vyzváni, aby se ujali losování. A tak Sissi losovala 5 hlavních cen tomboly. Ten, kdo vyhrál hlavní cenu plesu za to zase vděčí Františku Josefovi. Škoda, že nemohli zůstat déle, měli před sebou ještě dlouhou cestu do rodiště Sissi na zámek Possenhofen.

Mnozí si z plesu odnášeli výhry z tomboly - není divu, vždyť jich bylo na rozebrání celkem 155! Stačilo si jen zakoupit losy a mít trošku toho štěstíčka.

Na své si přišli i milovníci baletu. Desátá hodina večerní totiž nabídla krásné baletní vystoupení ruské členky baletu Národního divadla v Brně (NDB). A nepřijela sama. Kdo chtěl, měl možnost se zde setkat i se vzácným hostem, ředitelem NDB Mgr. Zdeňkem Prokešem. Přijal totiž pozvání organizátorů a nějakou dobu na plese setrval.

Kdo jel domů delší dobu, jistě se dostal i ke zhodnocení vstupu o déváté hodině večerní s trochu záhadným názvem „Ve vídeňské kavárně“. Věřím, že milovníci sladkostí, kávy nebo dobrého zpěvu nemohli hodnotit jinak, než kladně. A je snad někdo, kdo by alespoň jednomu z tohoto nabízeného neodolal? Proto každý měl možnost se na chvíli ocitnout v nefalšované vídeňské kavárně ve společnosti pravého vídeňského dortu Sachr a šálku vídeňské kávy. K dobrému zažití přišla zazpívat sólistka NDB Petra Bodová dvě skladby od mistrů Strausse a Lehara.

Vyznavači klasických tónů a společenského tance zajisté hodnotili i vystoupení tanečního páru zhruba hodinu po začátku plesu. Naskytla se jim totiž možnost shlédnut zajímavou choreografii složenou ze standardních tanců na hudbu Mozartova Figara.

Přijeli jste domů a než jste šli spát jste si znovu vzpomněli na jednu z nejvíce očekávaných chvil celého plesu - úvodní plesovou choreografii mladých od Jakuba? Tak to jste určitě nebyli sami. Pojďme si ještě jednou vzpomenout společně: začne znít směs Straussových valčíků, potemní se sál a za rozhrnující se oponou je jakoby oknem možné nahlédnout do vídeňské opery, kde právě probíhá ples. To díky speciální zadní projekci. Hudba doznívá, opona se zatahuje, je slyšet gong, který rozsvěcuje všechny světla. Fanfáry a už nastupují mladí úvodní promenádu. Následuje valčík a s ním hlavní choreografie, která dává jasně najevo, že se letos celý ples bude odvíjet v duchu „Straussovy Vídně“.

Ostatně, to již víte … Ti z Vás, kteří přijali pozvání a přišli celý ples zahájit již mší svatou v 17 hod. do našeho kostela sv. Jakuba se to dozvěděli od našich moderátorů jako první. Vzali totiž na chvíli v jejím závěru slovo hlavnímu celebrantu otci Václavovi, aby oznámili styl letošního plesu a pozvali všechny do sálu Kulturního domu. Tam mu zase naopak v úvodu slovo dali, aby jako osoba nejpovolanější, jako jakubský farář, náš Jakubský ples oficiálně zahájil.

Možná již pomale usínáte, ale ještě se vám honí hlavou, kolik to asi dá práce, připravit takový ples. Tedy pár údajů: ples se začal připravovat začátkem prosince, kdy se dal dohromady přípravný team. V něm měl každý z 10 členů na starosti nějakou oblast, jako sponzoring, tombolu, propagaci, výzdobu sálu, občerstvení atd. Spolu s dalšími promýšlel, jak co nejlépe svoji službu zvládnout a zabezpečit. Společně se připravoval program, vybíraly kostýmy, hledala vhodná vystoupení a trénovala plesová choreografie. V pátek a v sobotu bylo na svých místech 45 mladých, kteří se starali o bezprostřední přípravy a vlastní průběh plesu. Vše muselo zapadnout do sebe tak, abyste se na našem plese cítili co nejlépe. Za všechny organizátory věřím, že se to podařilo.

Na tomto místě také patří poděkovat všem vám, kteří jste jakýmkoliv způsobem pomáhali. Ať již finančním příspěvkem či darem do tomboly, lahvováním a dovozem vína, zajištěním převozu potřebného materiálu, napečením plesového cukroví nebo tolik potřebnou modlitbou. Touto vaší pomocí se ples opět stal dílem celé farnosti.

Ale teď již dobrou noc, ať jste všichni svěží za pár hodin na farní mši v 9:30hod.! No a pokud se vám na našem plese líbilo, přijďte za rok zase …

    

Jiří Messner

  
20.11.2007 - 10:08, Kategorie: Ostatní
  
Mobilní verze webu