Aktuality 
Aktuality 
  Hlavní stránka  

  

 
 

 OPRAVY CHRÁMU 

 

 KONTAKTY 

 

 BOHOSLUŽBY 

 

 AKTUALITY 

 

 FARNÍ ZPRAVODAJ 

 
 FOTOGALERIE   
 SVÁTOSTI A MODLITBY   
 DĚKANSTVÍ BRNĚNSKÉ   
 ODKAZY   

Prohledat WWW.SVATYJAKUBBRNO.WZ.CZ  

 

   

      Historie       O svatém Jakubovi       Prohlídka kostela       O farnosti      Aktivity

Aktuální ohlášky

Nedělní texty

Liturgie hodin

Jakubský ples

Prohlídka věže

Jakubský ples 2007

  

V sobotu 27. ledna 2007 se v Kulturním domě Rubín v Brně Žabovřeskách uskutečnil v pořadí již šestý ročník tradičních reprezentačních Jakubských plesů. Tentokráte se nesl v „rebelském“ duchu 60.let minulého století. Do posledního místa vyprodaný sál byl svědkem mnoha zajímavých vystoupení a kam se člověk podíval, všude na něj dýchala stylovost doby, kterou mnozí ještě jako mladí před 40 lety prožívali.

Po formální kontrole vstupenek každý účastník dostal jako dárek dřevěné Jojo a každá účastnice papírovou růži. Možná ještě v tuto chvíli netušili, ale věřím, že po obvyklých ceremoniích v šatně a uvítání s vínem, asi tušit začli, když si u stolu mohli v programu přečíst podtitul letošního plesu: „Jó, když tenkrát třešně zrály“. Utvrdit ve správné úvaze je mohla i velice zajímavá výzdoba stolů - nafouknuté balónky upravené do tvaru květiny či taktéž různobarevné kuličky z nití. Kdo již měl jasno nebo i ten kdo ještě váhal byl o letošním zvoleném stylu ujištěn hned v úvodním vystoupení moderátorů a tanečníků. Předcházela mu ještě melodie ze stejnojmenné písně, jako uvedený podtitul plesu, která i za pomocí vložených gongů upozorňovala na skutečnost, že je něco málo po 19hod a že právě začínáme!

Co se tedy v úvodu dělo? Nehledě na aktuální čas jsme se rázem přenesli při pohledu na velký osvětlený ciferním na pódiu do hodiny 17, kdy „… škola končí, zvonek zvoní, po schodech se běží …“ ano přesně touto rozvernou písní „Pátá“ v podání letošní moderátorky. No a hned na to rozvážný příjezd moderátora „Boba“ na dobovém „Pionýru“ samozřejmě při písni s ujištěním „Jezdím bez nehod …“. Po jeho odjezdu již parket patřil 22 tanečníkům z řad jakubské mládeže, kteří účastníky doslova vtáhly do rebelských let svojí krásnou choreografií v našitých dobových kostýmech na hudbu písně „Včera neděle byla“. Jak se dalo předpokládat, už na začátku to mezi moderátory zajiskřilo, takže nemohlo následovat nic jiného, než spontánní výpověď moderátorky Terezky písní „Mě se líbí Bob“. Takto velice zajímavě skloubený úvod byl zakončen oficiálním přivítáním se znělkou – jak jinak, než dobovou – a úvodním slovem otce děkana P. Václava Slouka. Ten si nejprve zavzpomínal nad strojem, který viděl v úvodu, jaký to byl často nesplněný sen mnoha jeho vrstevníků v klukovských letech a následně vyjádřil spokojenost nad tím, že i věkový průměr organizátorů včetně tanečníků se letos značně snížil tím, že se do příprav zapojila i ta „mladší“ mládež a že tedy tradice Jakubských plesů má i do dalších let naději.

Pokud účastníci plesu zrovna netancovali na nejrůznější hudební žánry v podání kapely Breeze Band pod vedením Jiřího Suchého, mohli si jít nakoupit občerstvení nebo víno do našeho prodejního místa s příjemnou a sympatickou obsluhou, či jít poskytnout rozhovor před kameru pro video-sestřih z plesu nebo se věnovat přátelským setkáním s těmi, které třeba delší dobu neviděl. Ale především byl také připraven bohatý program, jak jinak, jež s nádechem 60. let. Prvním z nich bylo občerstvení s názvem „Nese se to, třese se to“ - šlo o pudinkový řez a typickou Zonku k dokonalosti dotvořenou servírováním s tehdejším typickým tenkým brčkem. K dobrému trávení jistě přišly vhod na podladění ty nejkrásnější dobové ploužáky. Patrně největšího úspěchu se však dočkalo druhé vystoupení, které bylo opět záhadně nazváno „Slavík z Madridu“. Věřím tomu, že mnohým proběhla hlavou myšlenka, že by snad přijel samotný Waldemar Matuška? Věřím také, že stejně tak rychle tuto myšlenku zavrhovali. A najednou se z úvodní mlhy vynořil někdo, kdo měl jeho hlas, jeho vizáž, jeho gesta a bylo zajímavé pozorovat těch několik prvních vteřin obličeje všech účastníků, v nichž byla jasně čitelná otázka: tak je to on nebo není? První píseň byla právě Jó, když třešně zráli. Ještě po ní někteří stále váhali. Stejně jako když přijel v pět hodin odpoledne na zkoušku, měl tu plno mladých fanynek, které si nechtěli nechat rozmluvit, že je to tzv. „revival“. Atmosféra byla úžasná! Někteří tančili, někteří jen poslouchali. „Walda“ nám zazpíval ty největší hity Waldemara Matušky z 60. let, jako např. Tereza nebo Slavíci z Madridu. Čas mezi desátou a jedenáctou patřil DJ Fanymu. Ano, čtete správně, byla tu hodinová diskotéka těch největších disko hitů šedesátých let! Taková současná Oldies. Jak jsem se dozvídal později, i když jsme z tohoto experimentu na plese měli trošku obavy, dopadl nad očekávání dobře. Na parketu byli mladí i starší - ti se především shodovali, že si připomenuli kus svého mládí! Půlnoc patřila tradičně tombole s rekordním počtem 210 cen, kterou letos zpestřilo téměř kaskadérské vystoupení dvou párů s akrobatickým rokenrolem. Na hodinu po půlnoci byla připravena bublinové show profesionálního bublináře. Ten však nedokázal kvůli sněhové vánici dorazit ze severních Čech, proto byl zvolen alternativní program soutěží o vyfouknutí největší bubliny pomocí bublifuků, které byly na všech stolech. Výherci měli možnost pohoupat se v tzv. „moderátorské houpačce“. Těsně před druhou hodinou přišla řada na loučení. Ale již tradičně před tím ještě mladí od sv. Jakuba předvedli závěrečnou část plesové choreografie, která byla navíc doplněna duetem moderátorů Stín katedrál.

Co říci závěrem? Myslím si, že na takové to hodnocení s odstupem je cca týden po plese ještě příliš brzy. Samozřejmě rádi přijmeme jakýkoliv váš postřeh, určitě nám bude inspirací do dalších let. Nezbývá tedy než poděkovat vám všem, kteří jste na Jakubský ples zavítali. To že je vždy již několik dnů před jeho termínem vyprodán svědčí o vašem zájmu a to je pro nás největší odměnou za přibližně 3 měsíce práce na přípravách. Letos zaznamenal náš ples ještě jeden rekord: v jeho průběhu se o vás v různých pozicích, úkolech a místech staralo celkem 60 mladých organizátorů! Všem jim také a každému zvlášť veliké díky za jeho či její konkrétní službu, ať již byla jakkoliv náročná.

A nezapomeňte, za rok se s vámi se všemi těším na setkání na VII. reprezentačním Jakubském plese.

    

Jiří Messner

    

 

PS.: Na stránkách sv. Jakuba http://svatyjakubbrno.wz.cz jsou již k dispozici první fotografie. Oficiální fotogalerie a videoklip se připravují.

  
20.11.2007 - 10:13, Kategorie: Ostatní
  
Mobilní verze webu